Sčítání netopýrů 2023

Také letos na začátku roku proběhlo tradiční sčítání netopýrů, na kterém se naši členové podílejí. Přikládáme pár fotografií, jedná se o hibernující vrápence malé (přezimují zabaleni v křídlech ve tvaru „hruštičky“) a několik detailů výzdoby v jeskyni Panama. Přiložený graf ukazuje kolísání množství přezimujících netopýrů v Panamě od roku 2019 do letoška. Letošní nižší stavy přezimujících netopýrů jsou však spíše přisuzovány neobvykle teplé zimě.

Vrápenec malý

Vrápenec malý

Sčítání netopýrů 2019

Již tradičně probíhalo na přelomu ledna a února v českém krasu sčítání netopýrů. Nabízíme pár exemplářů z našich lokalit. Fotil Zbyněk Elingr a pózovali vrápenci malí a netopýři velcí. Při sčítání se u nás vyskytl i netopýr vodní.

Lezecký den na Chlumu

Včera (17. 6.) jsme se na Chlumu se Zbynďou zúčastnili už tradičního lezeckého dne, pořádaného speleozáchrankou. I přes slabší účast to byla akce hodnotná a dozvěděl jsem se spoustu lezeckých vychytávek, na které bych sám nepřišel, takže za mně super. Kdo nedorazil, zaváhal. Některým z nás by toto cvičení určitě prospělo. Přidávám pár fotek od Pavla Kubálka, všechny jeho fotky z této akce můžete najít na Rajčeti.

Lezecky den Chlum 2017_01

Zbynďa v akci

Zbynďa v akci

Chrabrý Radim u traverzu

Chrabrý Radim u tyrolského traverzu

Velké trápení

Velká dřina na traverzu

Lezecky den Chlum 2017_04

 

 

Zajímavá přednáška

Dne 1. března proběhla v domě ochránců přírody v Praze zajímavá přednáška RnDr. Jaroslava Hromase o jeskyních v ČR, především pak o jeskyních Barrandienu.

Po úvodním krátkém seznámení s obecnou geologií ČR s orientací na výskyt karbonátů nás J. Hromas postupně seznámil se všemi významnějšími lokalitami výskytu krasových jevů u nás (zejména Hranický kras, Moravský kras, Český kras s našimi nej… – nejdelší jeskyně, nejhlubší propast…). Pak už se věnoval pouze Barrandienu. Nejprve Barrandien lokalizoval, poté umístil stratigraficky na časové ose a nakonec osvětlil jeho geologický vývoj. Pak už se věnoval pomyslné cestě Českým krasem z Prahy do Koněprus po nejvýznamnějších krasových jevech a paleontologických lokalitách. Na obrázcích jsme se mohli seznámit s jednotlivými zajímavostmi: například odtěžená Prokopská jeskyně, Barrandova skála, Petzoldovy jeskyně, Sv. Jan pod skalou, Bubovice, Barrandovka, Buml, Srbské jeskyně, Podtraťovka, Klonk. Poté se podrobněji věnoval největšímu systému v Čechách – Koněpruským jeskyním. Celá přednáška trvala cca 2 hodiny a byla velmi zajímavá.

Koněpruský Masopust 2017

18. února se uskutečnila velice vydařená akce v naší spřízněné obci Koněprusech, které se zúčastnili někteří naši členové. Svou účast pojali zodpovědně, nejenže konzumovali výborné zabíjačkové pochoutky, připravené občany Koněprus, ale také se ve zdařilých maskách zúčastnili masopustního průvodu, kde důstojně reprezentovali naši ZO. Přiložené fotografie toto dokládají. Kompletní portfolio naleznete zde: http://hahomis.rajce.idnes.cz/koneprusy_masopust_2017/

Masopust 2017_1 Masopust 2017_2 Masopust 2017_3 Masopust 2017_4